Званично је УНЕСКО 1999.  године  прогласио 21. фебруар као Дан матерњег језика на Генералној скупштини Уједињених нација. Прокламован је као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, (данас Бангладешу), јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични.

Чланице организације УН за образовање, науку и културу (УНЕСКО) обележавају тај дан како би указале на значај поштовања основног  људског права, а то је оно које нам обезбеђује да можемо у свим приликама да се користимо својим матерњим језиком, а тиме и да негујемо језичку културу заједнице којој припадамо

У нашој школи ученици I-8 са професорком Јеленом Меденицом обележили су овај датум кроз различита предавања о неговању матерњег језика као важном делу културног идентитета једног народа, а ученици су кроз карикатуре подсетили на значај поштовања правописних правила.